Parlament

parlament-m.jpg

Parlament patří mezi nejznámější budovy Maďarska. Leží v V. městské části Budapešti na náměstí Kossutha Lajose. Nachází se u břehu Dunaje. Z dálky se zdá, že je na úrovni hladiny řeky, ve skutečnosti tomu tak sutečně je, ale dělí je silnice a nepatrná výška.

Říká se mu doma Országház, což znamená Státní dům. V době feudalismu se v parlamentu konalo královské shromáždění, právě proto v dnešní den říkají schůzi státní shromáždění.

Stavba patří do světového dědictví od roku 1987.

Stavba

Na stavbu Maďarského parlamentu smělo být použito pouze surovin z území tehdejšího Uherska. Na tuto stavbu představilo svůj návrh mnoho předních stavitelů doby. Zvítězil Imre Steindl s jeho neogotickým návrhem. Postavení trvalo od roku 1o85 do 1904, jeho architekt se dokončení stavby nedožil.

parlament-svata-koruna-m.jpg

Průměrně prý na stavbě pracovalo 1000 lidí, použilo se 40 miliónů cihel, půl miliónů ozdobných kamenů, a čtyřicet kilogramů zlata. Stavbu zdobí zevnitř i zvenčí celkem 242 soch a mnoho obrazů domácích autorů. V budově parlamentu je k vidění svatá koruna spolu s korunovačními klenoty.

Budova na mapě

Pro rychlejší navigaci k parlamentu v Budapešti jsem vyznačil místo na mapě Gúglu.

Ubytování v Budapešti a Maďarsku

Nepište mi ohledně ubytování. Tady můžete použít formulář a udělat rezervaci v hotelu v jakém chcete:

Město:  
Datum příjezdu:  
Datum odjezdu:  
Počet pokojů:  
single: double: triple:
Počet ubytujících:  

Copyright © 2006-2021, iBudapest