Karmelitánský kostel

karmelitansky-kostel-s.jpg

Karmelitánský kostel v Győru je jeden z nejvýznamnějších barokních kostelů v Győru ležící v historickém centru města na náměstí Vídeňské brány. Jeho silueta dodává městu osobitou tvář.

Něco z historie

Z historie je známo, že řád se usadil v Győru roku 1697. Karmelitánský kostel pak postavili podle návrhu sochaře Athanasia Wittwera mezi léty 1721 a 1725. Dříve postavil Karmelitánský kostel taky v Linci. Opatství začalo fungovat až o pár let později v roce 1732.

Barokní architektura

Průčelí kostela obrácené směrem na náměstí má italský charakter, zdobí jej tři výklenký se soškami. Jeho trup se pak elypticky mění ve tvar vejce a to vše zastřešuje kupole. Věž není uprostřed ale na pravé straně svatyně.

K jižní části je přistavěn klášter řádu, který už ale jako klášter nefunguje, nýbrž jako hotel. Kromě toho se pod kostelem táhnou tajemné krypty, jehož vchod můžete najít ve známé Lorettské kapli. Když už se tam nějak dostanete, můžete si prohlídnout sochu černé Marie z roku 1717.

Výzdoba

Vnitřek kostela si zařídil z části taky jeho stavitel Wittwer. Obrazy hlavního oltáře a těch, které můžete vidět ve čtyřech postranních kaplích namaloval rakouský malíř Martin Altomonte. Na tom hlavním jsou Karmelitácům blízká panna Marie, a oblíbený maďarský král sv. Štěpán a jeho syn sv. Imre.


Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php54/root/usr/share/pear:/opt/remi/php54/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2019, iBudapest