Památky

gyor-pamatky-s.jpg

V počtu památek je druhé nejbohatší město v Maďarsku. Za rekonstrukci barokního centra získalo město Győr cenu od evropských památkařů.

Mezi dominaty patří Bazilika a biskupský hrad Mnoho dalších různých domů jsou památkami chráněných UNESCO. Většina z nich se nachází v centru města, které je ohraničené říčkami.

gyor-bazilika-m.jpg

Bazilika

Biskupství v Győru založil tehdejší král svatý Štěpán I. v prvním desetiletí vlády (uherské království bylo založeno v roce 1000). Základy baziliky pochází z této doby. Původně románská stavba pak byla po nájezdech Tatarů přestavěna v gotickém stylu.
gyor-biskupsky-hrad-m.jpg

Biskupský hrad a palác

Hrad a palác na kopci Káptalan v Győru nesou stavbu ze 14. století. Několikrát dobyta, přestavěna a nakonec svědkem jedné vraždy, nyní pojímá výstavu jako svědectví vraždy biskupa v roce 1945.
gyor-benediktinsky-kostel-m.jpg

Benediktínský kostel

Benediktínský kostel sv. Ignáce z Loyoly je první ranně barokní kostel na území Maďarska. Jeho vnitřní výzdoba patří k těm nejkrásnějším z kostelů v Győru.
gyor-karmelitansky-kostel-m.jpg

Karmelitánský kostel

Svůj kostel potřeboval také řád karmelitánů. Patří k těm významnějším barokním kostelům ve městě, a to nejen proto, že leží hned v historickém centru Győru.
gyor-synagoga-m.jpg

Synagoga

Bývalá židovská synagoga v Győru se nachází na Petőfiho náměstí. Samotná budova dnes už spíše slouží jako muzeum a dějiště kulturních akcí.

Herma svatého Vladislava

Svatá herma je po uherské svaté koruně a svaté pravici nejdůležitější v Maďarsku drženou relikvií. Svatý Vladislav byl pochován v 1095. V té době oddělili lebku od těla a umístili ji do podstavce ve tvaru sochy....


Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php56/root/usr/share/pear:/opt/remi/php56/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2021, iBudapest