Synagoga

gyor-synagoga-s.jpg

Synagoga v Győru se nachází na Petőfiho náměstí. Samotná budova dnes už slouží pouze jako muzeum a dějiště kulturních akcí. Mísí se zde historistický a secesní styl.

Stavba začala na popud izraelitské komunity v Győru v roce 1868. Autorem architektonické památky je Károly Benkó z Budapešti. Oproti jiným stavbám, byla dokončena celkem rychle za dva roky v 1870.

Znaky synagogy

Synagoga má osmihranný tvar a její střechu zdobí velká kupole, která zakrývá největší středovou kruhovitou místnost uprostřed. Součástí budovy je také přistavěná škola, která byla dokončena ve stejném roce.

Budova začala postupem času chátrat, na konci šedesátých let se stal majitelem stavby stát (Maďarsko) a na začátku devadesátých let město Győr.

Rekonstrukce

V roce 2003 budova vyhrála podporu na rekonstrukci a budova se mohla od základů opravit včetně velké středové místnosti. Během oprav se přihlíželo na plány v roce 1868.

Dnes se zde nachází výstava děl sběratele Jana Vasilescu.

János Vasilescu

Narozen v roce 1923, nyní žije v Budapešti. Inženýr, diplomat, podnikatel a sběratel umění pochází z rumunské bojarské rodiny.

Velký vliv na něj měl sběratel Ferenc Glücks. Z pěti set děl alespoň k 22 autorům měl osobní až přátelský vztah. Většinu děl po roce 2000 daroval státu Maďarsku.

Zdroj: Wikipedie


Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php54/root/usr/share/pear:/opt/remi/php54/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2019, iBudapest