Dům Petró

Petró ház

miskolc-petro-s.jpg

Muzeum stojí na Hunyadiho ulici v Miškolci, kde žil Sándor Petró - známý lékař, který věnoval svou sbírku obrazů městu. V jeho domě se nyní nachází jedna z výstav miškolcské galerie pod názvem Petró ház.

Teprve od roku 1998 se zde nachází stálá výstava známého maďarského kreslíře Lajose Szalay. Pokud vás zajímá kdo byl Lajos Szalay, čtěte dál a prohlédněte si některé jeho kresby níže.

Lajos Szalay

Byl malíř a grafik, který žil v letech 1909 až 1995. Jeho válečné kresby byly už v roce 1918 až 1919 součástí výstavy ve Vídni. Jako učitel na vysokých školách pobýval v Paříži a Buenos Aires. Mezi jeho žáky patřili například vlivní argentinští umělci Enrique Barilari a Carlos Alonso. Na maďarské umělce mělo vliv jeho dílo Genezis.

miskolc-petro-uvnitr.jpg

Po kratší epizodě v New Yorku se vrátil do Maďarska a usadil se v Miškolci. Jeho tématy v umění byly hledání sociální spravedlnosti, držení etiky v každodenním životě, dále bible a hlavně řecko-římská mytologie.

Vedle ilustrací světových a maďarskýck knižních děl zhotovoval kresby na obaly knih a barevné knižní tabule. Při návratu do Maďarska věnoval maďarskému muzeu přes 450 kreseb. Právě tyto kresby jsou dnes vystaveny v domě Petró.

Některé Szalayho kresby

miskolc-petro-kresba1.jpg miskolc-petro-kresba2.jpg
miskolc-petro-kresba3.jpg miskolc-petro-kresba4.jpg

Adresa a kontakt

Pokud máte zájem o umění, Petró dům při návštěvě Miškolce rozhodně nevynechte. Dům stojí na Hunyadi utca 12. Kontakt na muzeum pro bližší informace je +36 46 355 004 a mgaleria(zavináč)freemail.hu.
Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php56/root/usr/share/pear:/opt/remi/php56/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2021, iBudapest