Hrad Diósgyőr

miskolc-hrad-diosgyor-s.jpg

Předměty vykopané z míst pod hradem dokazují, že zde ještě před tím stála jiná pevnost. Byly tu vykopány nádoby, pozůstatky trámů a kůly z období 9. až 10. století. Pravděpodobně se jednalo o zemní pevnost z nánosů hlíny, která byla zničena během nájezdů Avarů.

Hrad Diósgyőri podle historiků asi začal stavět král Béla IV. Hrad měl tehdy úplně jinou podobu. Jednalo se o oválnou stavbu s jednou kruhovou věží uprostřed. V roce 1316 hrad dostává název Wywar, což znamenalo ve starém jazyce Nový hrad a má být mimochodem důvěryhodným důkazem, že stojí na místě jiného zničeného hradu.

Mimo jiné je dnes známo, že od 1316 do 1319 byl majitelem hradu Debreceni Dózsa, který stál na vhodné straně tehdejšího krále Karla Roberta. Také víme, že od roku 1319 do 1325 byl majitelem hradu, stejně jako celého kraje Mikuláš Széchy.

Vesnice, která k hradu Diósgyőri náležela, platila daň 12 měďáků, což dávalo najevo, že to byl jeden z bohatších krajů tehdejšího Uherského království.

miskolc-hrad-diosgyor-pohled-s.jpg

Zlaté časy pro hrad nastaly za vlády krále Ludvíka Prvního. Důležitost získal jednak díky stezce, která tudy vedla do Polska, jednak proto, že se Polsko k Uhersku připojilo personální unií. Ludvík se totiž v roce 1370 stal také polským králem. Král hrad povýšil na jedno ze svých královských sídel. Kolem hradu tehdy bylo vytvořeno několik obranných prstenců. Samotný hrad měl čtyřhranné nádvoří a na každém rohu byla postavena vysoká špičatá věž.

V přízemí hradu byly hospodářské místnosti a sklady. V prvním patře byly obytné místnosti včetně dlouhé rytířské haly podepřené třemi sloupy. Hrad v tehdejší době obklopoval čtyři metry hluboký příkop, který tam už není i když se dá do hradu dostat jen přes most, který vede k vnějším hradbám. Zásobování dokonce horkou vodou v případě obléhání zajišťoval termální pramen. Jediným dochovalým jménem stavitele byl jakýsi mistr Ambrus.

miskolc-hrad-diosgyor-vnitrni-dvur-s.jpg

Jednou z důležitých politických událostí bylo 26. listopadu roku 1381, kdy byl na hradě podepsán Turínský mír. Benátky se v něm zavázaly, že v neděli a o svátcích vytáhnou na náměstí svatého Marka Anjouskou vlajku. Právě tuto událost dnes ztvárňuje panoptikum v jihovýchodní věži hradu.

Po zrušení Uhersko-polské personální unii hrad ztratil na svém významu. To vedlo také k tomu, že se stal prázdninovým sídlem uherských královen. Ta poslední, Marie Habsburská - manželka Ludvíka II. se hradu nadobro vzdává, i když jej už před tím obsadili transylvanští panovníci.

miskolc-hrad-diosgyor-vyhled-s.jpg

S příchodem turecké hrozby do Uherska byla na hradě strategicky posílena severní zeď.

Od roku 1526 už nebyl ve vlastnictví krále a o šest let později se hrad stal vlastnictvím rodiny Gyarmati Balassa. Ti přestavěli hradový palác, který změkl po odpočinkovém sídle královen, na opravdovou pevnost. Současně byla postavena před severozápadní věž rondela podle italského vzoru a původně úzké věže nahradily zavalité bašty. Toto byly poslední větší přestavby hradu v jeho historii.

Od roku 1546 měl hrad řadu majitelů a začal postupně chátrat. Od roku 1596, kdy blízký Eger dobývají turci a vedle Mezőkeresztes poráží křesťanskou armádu, majitelem Diósgyőru se stává egerský paša.

Hrad byl osvobozen až po dlouhé době turecké nadvlády v roce 1687. Na hrad to ale nemělo žádný vliv, protože na konci 17. století už začal postrádat jakýkoliv strategický význam.

Současnost

miskolc-hrad-diosgyor-panelaky-s.jpg

V severovýchodní věži je výstava zabývající se historií hradu. Najdete zde také pěknou řádku středověkých zbraní. Panoptikum ztvárňující dohodu turínského míru, kde uvidíte také postavy té doby, včetně Ludvíka Velikého. Severozápadní věž funguje jako rozhledna. Můžete se podívat na okolí Miskolce.

Jihovýchodní věž je v dnešní době veřejnosti uzavřena. Funguje během středověkých her jako převlékárna účastníků. Jihozápadní věž diósgyőrského hradu je v troskách.

V přízemí hradu si můžete prohlédnout staré mince, seznámit se se stroji, které je vyráběli a dokonce si jich pár vyrazit a odnést domů na památku.

miskolc-hrad-diosgyor-most-s.jpg

O něco větší panoptikum je ve vnější části hradu. Návštěvník se zde seznámí s životem ve středověku. Dvakrát ročně se v hradu konají již zmiňované středověké hry, které ztvárňují dobu Ludvíka Velikého: součástí jsou představení a středověký trh. Vnitřní dvůr během divadelního představení pojme až 800 lidí.

Zajímavosti

Dalo by se říct, že hrad v Maďarsku patří k těm známějším:

  • V hradě v předminulém století strávil noc nejznámější maďarský básník Petőfi Sándor a na motivy sledovaného západu slunce napsal báseň.
  • Hrad je znázorněn na zadní straně 200 forintové bankovky

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php54/root/usr/share/pear:/opt/remi/php54/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2019, iBudapest