Jeskynní Lázně Miškolc-Tapolca

maďarsky Barlang fürdő

miskolc-jeskynni-lazne-s.jpg

Jeskynní lázně v Miškolc-Tapolci jsou jako lázně v evropském měřítku naprosto unikátní. Kromě toho voda o 30 stupních má léčebné účinky hlavně na kloubové onemocnění. Ale je toho více.

Výhodou lázní je oproti osatním mnohem nižší koncentrace soli ve vodě. Jelikož voda neobsahuje více než 1000 mg na jeden litr, je možné se v ní koupat neomezeně.

Lázně jsou z větší části zastřešené a voda je dostatečně teplá, takže není problém si užít koupání v Miškolc-Tapolci v kteroukoliv roční dobu.

Něco z historie lázní

miskolc-jeskynni-lazne-1.jpg

I když povědomí o místě jako o lázních zasahuje až do pravěku, skutečná stavba se v Tapolci začala poprvé realizovat až po příchodu turků. První nápady vznikly roku 1711, kdy pozvali lékaře z blízkých Košic aby posoudili léčebné účinky vody. Samotná stavba začala roku 1723.

Do poloviny století se lázně dost zanedbávaly a stavba se dokonce zbortila. K novému rozkvětu lázní chybělo jedno celé století. V roce 1837 proběhla první rekonstrukce. Během ní byly postaveny první vnitřní bazény pro bohatší hosty.

miskolc-jeskynni-lazne-2.jpg

Ve dvacátém století místo kolem lázní koupil od řeckokatolické církve Miškolc, který se stále rozšířoval. Nákup byl nejen kvůli zdroji termálních vod, ale také kvůli zdrojům studené vody, která dnes zásobuje vodou půlku tohoto regionálního města.

V roce 1934 se otevřelo více nových koupališť a z Tapolcy se stalo oficiálně turistickou atrakcí.

O pět let později se začala stavěz další, tentokrát úplně nové koupaliště. Během kopání se narazilo, k úsměvu odborníků, na mnoho archeologických památek. Narazili také na jeden dosud neobjevený pramen o teplotě 31,5°, který po zásluze kopáčů vyvral na povrch země. Jelikož objem vody byl velký, začaly objemné plány na nové stavby. Nové termální lázně byly otevřeny za války roku 1941.

Ale ještě pořád to nebyly jeskynní lázně.

miskolc-jeskynni-lazne-3.jpg

Přeměna na jeskynní lázně na sebe nechala až do 1959. Od té doby byly lázně nesčetněkrát rozšířeny, roku 1969 byl postaven venkovní bazén na koupání pod otevřeným nebem.

Roku 1980 byly v koupališti připojeny nové místnosti s bazény a chodbami s novými teplotami, které se staly skutečnými hity: 34 a 36 stupňů. V roce 1998 začala zase rekonstrukce lázní.

Jak se do lázní dostat

  • Autem směrem od Budapešti nebo Bratislavi po silnici č. 3 nebo dálnici M3.
  • Směrem z Debrecenu po silnici č. 35 nebo taky dálnici M3
  • Z vesnic Sárospatak, Szerencs a Tokaj po silnici č. 37
  1. Vlakem z Budapešti Keleti pomocí Intercity
  2. Dále v Miškolci z nádraží tramají číslo 1 nebo 2 až do Szinva parku
  3. Odtud autobusem č.2 až do konečné Miškolc-Tapolca

Vlakem to je asi dvě hodiny cesty, dále pak pokračujete tramvají 5 minut a konečně autobus 15 až 20 minut cesty. Z hlavního nádraží jsou lázně po příjezdu směrem vlevo, je to odtud asi 200 metrů.

Email: info@barlangfurdo.hu
web: barlangfurdo.hu
tel: (36) 46/560-030
fax: (36) 46/370-998
Adresa: 3519 Miskolc-tapolca, Pazár sétány 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php54/root/usr/share/pear:/opt/remi/php54/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2019, iBudapest