Lillafüred

česky něco jako Lívčiny vary

miskolc-lillafured-s.jpg

Lillafüred je turistická část Miškolce. Kromě ubytování v krásném paláci hned vedle malebného jezera nabízí mnoho turistických atrakcí. V přilehlé zahradě se nalézají vchody hned do několika zajímavých jeskyň. Návštěvník se může pokochat nejvyšším vodopádem v Maďarsku nebo se vydat malokolejkou na dobrodružnou cestu nezkrocenou horskou přírodou. Návštěvníci si to rozhodně nenechají ujít, protože to znamená projet hned dvěma tunely.

Historie

Název dostal Lillafüred od grófa Andráse Bethlena, který místo pojmenoval podle své neteře Erzsébet Vay, které se přezdívalo Lilla. Na soutoku říček v údolí Garnada bylo původně jezírko, které v roce 1813 přehradili. Když se pak výše zmiňovaný kníže Bethlen roku 1920 stal ministerským předsedou Maďarska, nechal na tomto malebném místě postavit prominentní palác za účelem ubytování.

O několik let později se pokoušeli dovrtat k horkým minerálním pramenům, ke kterým se už ale nedostali. Dnes je nad 734 metrů hlubokým vrtem dřevěný památník v podobě vrtáku zdobeného stylovými rytinami. Od té doby se v okolí začala významně rozšiřovat turistika. Během stavby lillafüredského paláce byl také postaven vodopád. Dnes je to nejvyšší vodopád na území Maďarska.

Dříve, ještě za minulého režimu fungovala na břehu jezera tajemný vojenský objekt nazvaný Szikla, což v češtině znamená skála. Podle zvláštních zdrojů to byla největší letecká pozorovatelská základna v Maďarsku. Dneska je objekt prázdný a plánuje se tam zřízení rockového muzea. Objekt s nejistou minulostí tedy čeká i nejistá budoucnost.

Hotelový palác

miskolc-lillafured-palac.jpg

Velice známý hotel byl postaven v letech 1927-1930 v neorenesančním slohu. Také jedna z vnitřních restaurací byla nedávno přestavěna na tento styl. Na olověných oknech haly se nachází malby na motivy maďarských historických hradů. Od hotelu směrem k pramenům se dá dostat k obrovskému parku, který slibuje zajímavé botanické zvláštnosti.

Zahrada

miskolc-lillafured-zahrady.jpg

Zahrada leží na jedné strmé vyvýšenině paláce. K upevnění tady postavili zídku a místo ozdobili širokým systémem zahradních chodníků. V zahradách najdete Anninu spečencovou jeskyni, sochu opírajícího se Attily Józsefa, ten nejvyšší vodopád jaký v Maďarsku uvidíte a pamětní sloup návštěvy prince Istvána.

Tento park ohraničují ze dvou stran potoky zvané Szinva a Garadna. Na pomyslném vrcholku toho všeho stojí palác a na níže položeném druhém konci se nachází kamenný most, kterým se můžete projít až k blízké vesnice Hámor.

Státní Transylvanská Železnice

miskolc-lillafured-vlak.jpg

Úzkokolejku postavili lesníci v roce 1920 a sloužila výhradně k nákladové dopravě. Dnes se používá k turistickým účelům. V zimě podporuje boj proti podchlazení vedle klasického ostřejšího nápoje také topené vagóny. Na trati se nacházejí dva tunely a vysoké mosty, které vzbuzují minimálně pochybnosti.

Jeskyně v Lillafüredu

Blízko hotelu se nachází hned tři jeskyně, každá se svými zvláštnostmi. Brána do Anniny jeskyně vypadá jako vstup do nějakého dungeonu, jeskyně střeží vzorky vápencový rostlin, jejichž výskyt je prý zraučeně světovým unikátem.

miskolc-lillafured-jeskyne.jpg

Istvánova jeskyně je v okolí největší krapníkovou jeskyní. Pozoruhodný je zejména Velký sál, rozhledna a Divadelní sál. V jednotlivých sálech se léčí návštěvníci s nemocemi dýchacích ústrojí. Masivní mříže na oknech tam jsou nejspíše pro případ, že by krapníky oživly a chystaly se jeskyni opustit. Jiná varianta mě nenapadá.

K jeskyni Szeleta se dá z paláce přiblížit po strmém svahu. Byly zde nálezy stovky tisíc let starých štěpených kamenných nástrojů. Podle jeskyně nazvali autory této práce kulturu Szeletineskou.

Mlynářova skála

Molnár szikla

miskolc-lillafured-skala.jpg

Tato skála se tyčí na jednom z bočních stran Hámoriho údolí. Na jeho vrcholku je zasazen dřevěný kříž. K této až odpudivě vysoké skále se vážou hned dvě legendy, které se pokoušely zajímavě vysvětlit její název.

Podle jedné byla skála nazvána podle chudého mlynářského pomocníka a dcery bohatého mlynáře. Ti skočili ze skály, protože nemohli být spolu. Druhá, méně známá legenda, byla rozšířena díky spistovateli Jókaiho. Podle této otestoval důsledky gravitace starý mlynář, když se dozvěděl, že ho jeho mnohem mladší žena podvádí.


Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(parts/budapesthotelstart.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1

Warning: include(): Failed opening 'parts/budapesthotelstart.php' for inclusion (include_path='.:/opt/remi/php56/root/usr/share/pear:/opt/remi/php56/root/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/nagyahu1/public_html/budapest/parts/ibudapest-cz-bottom.php on line 1
Copyright © 2006-2020, iBudapest